Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 12:16 Bu yazı 47 kez okundu
 
TEVEKKÜL; ALLAHA EMANET ETMEK
Bünyamin Gölcü
 
 

İnsan yaşadığı dünyada kendisine emanet verilen eşyayı kendi malı zannediyor. Halbuki ölümüyle ya da daha erken bir vakitte her hangi bir felaketle bütün varlığının elinden çıkması gösteriyor ki o malların sahibi kendisi değil. İnsan sadece emanet bekçisidir. Mülk Allah'ındır. İnsanda O'nun mülkünde çalışan memlüküdür. Dolayısıyla şu karmaşık, kararsız ve devamsız dünyada bütün varlığımızı O'nun kudretine emanet etmek durumundayız. Gayrette tevekkül, başarıda tevekkül, işte tevekkül, aşta tevekkül, eşte tevekkül, kısaca hayatta da ölümde de Tevekkül etmek gerekir. Tevekkül; Allaha güvenmektir. Tevekkül; üzerine düşeni yapıp gerisini Allaha bırakmaktır. Tevekkül; Her şeyi sahibine yani Allaha emanet etmektir. Tevekkül; varlığı, var edene vermektir. Bu yazımızda tevekkülün ve neticelerinin birkaç örneğini kısaca sınmaya çalışacağız.

 

Hz Peygamberin Sevr Mağarasında Tevekkülü: Allah örümcek ağı ve güvercin yuvasıyla Hz Peygambere yardım etti.
Mekke'den Medine'ye hicret etmek üzere olan Hz. Peygamber'i öldürmek maksadıyla evini saran seçilmiş müşrikler evinde olmadığını öğrenince bütün çevreyi aramaya başladılar ve etrafa haberciler göndererek onların başına ödül koyduklarını duyurdular. Daha ziyade Medine tarafındaki yollarda arama yaparken bir grup da iki iz sürücünün rehberliğinde Sevr Dağında onların gizlendiği mağaranın ağzına kadar geldiler. Bu sırada endişeye kapılan Hz. Ebû Bekir, “Ey Allah'ın resulü! Eğilip baksalar bizi görecekler” dedi. Resûlullah, Allah Teâlâ'nın kendilerine yardım edeceğini söyleyerek onu teselli etti. Mağarada yaşanan bu an Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle anlatılmaktadır: “Eğer siz ona yardım etmezseniz ona Allah yardım etmiştir: Hani kâfirler onu iki kişiden biri olarak çıkarmışlardı; hani onlar mağaradaydı; o, arkadaşına, 'Üzülme, Allah bizimle beraberdir' diyordu. Bunun üzerine Allah ona -sükûnet sağlayan- emniyetini indirdi, onu sizin görmediğiniz bir ordu ile destekledi ve kâfir olanların sözünü alçalttı; Allah'ın sözü ise zaten yücedir. Çünkü Allah üstündür, hikmet sahibidir” (Tevbe 9/40).

 

Hz İbrahim'in Ateşe Atılmasına Tevekkülü: Hz İbrahim'e "Ey ateş İbrahim' karşı seril ol" (Enbiya 68) emriyle ateşte yakmamakla Hz İbrahim'e yardım etti.

 

Koca hükümdar Nemrutun zulmünde Hz, İbrahim bağlanıp ateşe atılacağı sırada Hz. Cebrail, “Ya Rab! Senin kulun İbrahim senden (sana olan bağlılığından) dolayı ateşe atılıyor.” dedi. Allah da “Eğer senden yardım dilerse ona yardım et!” diye buyurdu. Tam ateşe atılmak üzere (ve mancınıktan atılıp havada) iken Hz. Cebrail, “Kurtulmak istiyor musun?” diye sordu. Hz. İbrahim, “Hayır! Senin yardımına ihtiyacım yok.” dedi. Cebrail, “Peki seni kurtarması için Allah'a yalvarmayacak mısın?” deyine de Hz. İbrahim, “Onun benim durumumu bilmesi, bir şey söylememe ihtiyaç bırakmamaktadır.” diyerek cevap verdi. (bk. Semarkandi, Razî, İbn Kesir, Taberi, Enbiya 68. ayetin tefsiri)

 

Hz Hacer'in Mekke'de Bırakılmasına Tevekkülü: Hem gıda hem su özelliği taşıyan "zemzem" suyuyla Hz Hacer'e yardım etti.
Hz İbrahim Hz Sare'nin isteği üzerine Hz Hacer'i ve oğlu Hz İsmail'i Mekke'ye kimsenin olmadığı Safa ile Merve arasına bırakıp arkasına dahi bakmadan giderken Hz Hacer "Ey İbrahim, bizi burada, hiçbir insanın hiçbir yoldaşın bulunmadığı bir yerde bırakıp nereye gidiyorsun?" diye seslendi. Bu sözünü birkaç kere tekrarladı. Hz. İbrahim (as), ona dönüp bakmadı bile. Anne, tekrar (üçüncü kere) seslendi. "Böyle yapmanı sana Allah mı emretti?" dedi. Hz. İbrahim bunun üzerine "Evet!" buyurdu. Hz Hacer: "Öyleyse (Rabbimiz bizi korur), bizi burada perişan etmez!" dedi, sonra geri döndü. Hz. İbrahim de yoluna devam etti.  Bununla birlikte oğlunu ve karısını bu ıssız yerde âdeta ölüme terk etmek İbrahim'e çok zor gelmiş ve Allah'a şöyle dua etmiştir: “Ey rabbimiz, ey sahibimiz! Namazı dosdoğru kılmaları için ben neslimden bir kısmını senin Beytülharâm'ının (Kâbe) yanında ziraat yapılmayan bir vadiye yerleştirdim. Sen de insanlardan bir kısmının gönlünü onlara meylettir ve çeşitli meyvelerle onları besle ki sana şükretsinler” (İbrâhîm 14/37)

 

Hz İsmail'in Kurban Edilmesine Tevekkülü: Büyük bir kurbanlık koç göndermek suretiyle Hz İsmail'e yardım etti.
Hz İbrahim uzun yıllar çocuğu olmamasından dolayı doğacak çocuğunu Allah yolunda kurban etmeyi adamıştı. Hz İbrahim'in oğlu olunca Allaha söz verdiği gibi onu kurban etmek istemiştir. Kuranı kerimde şöyle anlatılır:  "Oğlu İsmail kendisiyle beraber iş yapacak yaşa gelince İbrahim ona dedi ki: 'Oğlum, ben rüyamda seni kurban ettiğimi gördüm. Sen buna ne dersin?' İsmail ise, 'Babacığım' dedi. 'Sen emr olunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.' İkisi de Allah'ın emrine uydular. İbrahim, kurban etmek üzere oğlunu yere yatırdı. O sırada biz nida ettik: 'Ey İbrahim! Sen rüyanda emr olunana uydun. İyilik yapan ve iyi kullukta bulunanları işte biz böyle mükafatlandırırız.' Muhakkak ki bu, apaçık bir imtihandı. Ona oğlu yerine büyük bir kurbanlık koç gönderdik." (Saffat, 37/102-107)

 
Etiketler: TEVEKKÜL;, ALLAHA, EMANET, ETMEK,
Yorumlar
Basın İlan Kurumu İlanlar

    

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
35
0
4
2
11
17
2
Fenerbahçe
35
0
4
2
11
17
3
Galatasaray
33
0
4
3
10
17
4
Gaziantep FK
31
0
2
7
8
17
5
Alanyaspor
30
0
6
3
9
18
6
Hatayspor
28
0
5
4
8
17
7
Trabzonspor
26
0
5
5
7
17
8
Fatih Karagümrük
24
0
5
6
6
17
9
Antalyaspor
24
0
6
6
6
18
10
Kasımpaşa
22
0
7
4
6
17
11
Başakşehir FK
22
0
7
4
6
17
12
Sivasspor
22
0
5
7
5
17
13
Konyaspor
22
0
7
4
6
17
14
Yeni Malatyaspor
21
0
6
6
5
17
15
Çaykur Rizespor
21
0
6
6
5
17
16
Gençlerbirliği
19
0
8
4
5
17
17
Göztepe
19
0
6
7
4
17
18
Kayserispor
16
0
9
4
4
17
19
MKE Ankaragücü
15
0
10
3
4
17
20
Denizlispor
14
0
9
5
3
17
21
BB Erzurumspor
13
0
11
4
3
18
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv