Yazı Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 19:37 Bu yazı 63 kez okundu
 
KUR’AN’DA PEYGAMBERLERİN ÖRNEKLİĞİ
Bünyamin Gölcü
 
 

Peygamberler Ümmetlerine Şekil Vermek İçin Uğraşan Değerli Eğitmenler, Öğretmenler, Ustalar ve Heykeltıraşlardır.

Bir usta-çırak ilişkisi mi desem, öğretmen-öğrenci arasındaki münasebete mi benzetsem, yada aşçı ile hamur mu yoksa taş ile heykeltıraş mı yada daha farklı bağ ile bahçıvan mı?

İnsanları eğitmek onlara ahlâkî değerleri, örfi mağrufi, edeb ve hayayı belletecek, onların din ve dünyalarına faydalı şeyleri, daha ötesi yaratılış gayesini ve yaratanını öğretmek için peygamberler gönderilmiştir. Dolayısıyla bütün peygamberler ümmetlerinin hem eğitmeni hem de öğretmenidir. Peygamberler, Allah’a giden yolda, insanlığa, barışa, huzura ve kurtuluşa giden yolda yol kılavuzları Işık kandilleridirler.
Peygamberler insanlığın ve kulluğun ustalarıdırlar.  En iyi insan onlar olduğu gibi Allah’a en iyi kul olanlar da onlardır. Onlar insanlara, insan olmayı öğrettikleri gibi Allah’a da kul olmayı öğrettiler. İnsanlık peygamberlerin izinden onların öğretileriyle insanî değerleri ve kulluk bilgilerini öğrendiler.
Peygamberlerin her birisi bir öğretmen olup öğrencileri olan ümmetlerine Âdemin meleklere üstünlüğünü sağlayan ilmi öğretti. Kitabı, hikmeti, din ve dünyalarına ait daha bilmedikleri nice hususları onlar öğretti. Baba şefkatini, anne sevgisini, evlât muhabbetini hep onlar öğretti. Günaha bulandığında tevbe etmesini, hastalığında sabretmesini, sıkıntılara düştüğünde çare aramasını, dağı, demiri, bakırı işletmesini, zindanları medrese, sürgünleri hicrete çevirmesini yine onlar öğretti.
Yontulmamış kaba sapa olanları güzel insan yapan onlardır. İnsanların sivri duygularını yontup düzelten onlardır. Taş gibi taş kalpli olanları pamuğa çeviren onlardır. Neyi nasıl seveceğini neye nasıl inanacağını insana öğreten yine onlardır.
İnsanların hayatına kandil gibi yanan, onları muştulayan, gönül dünyalarını huzurla dolduran, gülmeyi, eğlenmeyi, neşelenmeyi, amaçsızlıktan ve başıboşluktan kurtulmayı, mücadele ve mücahedeyi, sabrı, bağışı, affetmeyi, kardeş olmayı, dost kalmayı hep onlar öğretti insanlara.
Çekirdekten çınara bir ağacın bakımı, gelişimi, büyümesi, meyveli bir ağaç olması için gereken şeyler, dünyaya ayak basan insanın, insanların en faziletlisi, insanlara en çok faydası dokunan biri olmak için insana da lâzımdır. Bahçıvanın güllerini soldurmadan arzı endama hazırlaması gibi ya da heykel tıraşın elindeki yontuk gibi. Veya kumdan çakıldan mükemmel bir saray yapılması gibi…
Öyle ise Hz. Adem gibi şeytanın telkinleriyle düştüğün günah tuzağından tevbe ipiyle çıkacaksın. Şeytan gibi kendi günahlarına kılıf uydurmaya, bahane üretmeye uğraşmayacaksın. Günah seni kibrin yakıcı ateşine atmayacak. Rabbinin sana peygamberler diliyle öğrettiği kapılardan ilimle geçip tazarru ve niyazla ona döneceksin. Aczini ve zaafını Rabbinin kuvvet ve kudretine emanet edeceksin.
Hz. Nuh gibi toplumunu selamete erdirmek ve günah karanlıklarından hidayet nurlarına çıkarmak için gerektiğinde yüz yıllar uğraşacaksın. Sen ümidini yitirmeden nihayetin takva sahipleri için kurtuluş olduğu düşüncesiyle gece gündüz Rabbinin rızasına çalışacaksın. Derdin olan imanı yaşamak ve yaşatmak için gece gündüz gizli açık her fırsatı ganimet bileceksin.
Hz. Yusuf gibi dünya eğlenceleri seni her türlü günaha çağırdığında sen "Rabbim! Zindan bunların beni çağırdığı şeylerden daha hayırlıdır"  diyerek Allah’ın rızası için Züleyhaların süslü dünyalarına kanmayacaksın. İffet abidesi olarak nesilden nesile gençlerin dilinde destan olacaksın.
İşte bu durumda sen Rabbine Kul olursan Allah sana ateşleri gül bahçesi, zindanları medrese-i yusufiyye yapar. Kızıl denizi senin için açar. Geceler, denizler, balıklar sana kurtuluş olur. İsmail'e koç gönderen Hacer'e zemzem çıkaran sana da açar kurtuluş kapılarını. Habeşistan'a ya da Yesribe göç edersin de sayende yesripler medine olur.
Zindanların Medrese, Sürgünlerin hicret, Yesriplerin Medine olması için İnsanlık peygamberlere her şeyi borçludur. (Bütün Peygamberlere Selâm Olsun)

 
Etiketler: KUR’AN’DA, PEYGAMBERLERİN, ÖRNEKLİĞİ,
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Basın İlan Kurumu İlanlar

    

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
3
Galatasaray
16
0
2
1
5
8
4
Gaziantep FK
14
0
1
5
3
9
5
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
6
Başakşehir FK
13
0
4
1
4
9
7
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
8
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
9
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
10
Çaykur Rizespor
12
0
2
3
3
8
11
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
12
Göztepe
11
0
1
5
2
8
13
Yeni Malatyaspor
11
0
3
2
3
8
14
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
15
Trabzonspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
6
0
5
0
2
7
19
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
20
Denizlispor
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
5
2
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv