Yazı Detayı
13 Mart 2021 - Cumartesi 11:58 Bu yazı 212 kez okundu
 
KENDİNİ KONUMLANDIRMA SORUNU
Bünyamin Gölcü
 
 

Yaşadığımız teknoloji dünyasında hayatımızın her tarafını kuşatan teknoloji sayesinde küçük aynaların koca güneşleri yutması gibi koca bir dünya avucumuzun içerisine kadar yerleşti. Sesten görüntüye, mesajdan resimlere, videodan daha nice etkinliklere kadar birçok olanak mümkün hale gelmiştir. Bu teknolojinin getirilerinden birisi de telefonlardaki konum belirleme özelliğidir. Bu sayede bulunulan yer başkalarıyla paylaşılabildiği gibi gidilecek yerlere/adreslere de bu sayede kolayca erişilebilmektedir. Konum ile birlikte nerde olduğunun bilgisi başkalarına aktarılabilir. Bu sayede kendi konumunu belirlemiş ve kendini bir yerlere konumlandırmış olursun. Bu bir vakıa/bir gerçek.

 

Zaman bir konumdur. İnsanın hangi zamanda dünyaya geleceği elbette ki ilahi bir takdirdir. Ancak yaratılan zaman içerisinde insan kendisini saadetli yada şekavetli zamanlara konumlandırabilir. Örneğin kendini seher vakitlerinde, saati icabede, kandil gecelerinde, ramazan ayında ya da diğer değerli vakitlerde konumlandırabileceği gibi bir Müslümanın asla kabul edemeyeceği zamanlarda da konumlandırabilir. Bu durumda kişi kendisine zamansal olarak bir konum belirlemiş olur. Ve durduğu yeri ispat etmiş olur. Kendimize seccadelerde bir konum belirlemek faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 

Mekan bir konumdur. Hayatın anlık yaşantılarında adres belirlerken konumun belirlenmesi ne ise bütün bir hayatın içerisinde mekanların belirlenmesi de odur. Konumu ilim meclisleri, Allahın mescitleri, sohbet halkaları, Allah dostlarının yanı gibi Allahın rahmetinin indiği yerler olarak belirlemek ile kumarhane, içki masaları, rakı sofraları, meyhaneler, disko ve barlar gibi Allaha karşı günah işlenen yerlerde kendini konumlandırmak aynı şey değildir. Yine kişilerin kendilerini Peygamberlerin, sıddıkların, şehitlerin ve salih kişilerin yanına konumlandırması ile hayatını küfür, isyan ve günahta geçiren kişilerin yanına konumlandırması eşit değildir. Aslında dünyada kedimizi konumlandırdığımız yer ahirette konumlanacağımız yerin bir göstergesi durumundadır. Kişinin kendisini "cami cemaati" "hayır ve hasenat sahibi" "iyi bir Müslüman" "güzel insan" diye konumlandırması kişinin sevdiği ile beraber olması açısından oldukça önemlidir.

 

İnanç ve ideoloji de bir konumdur. Dünya tarihi aslında bir anlamda inanç tarihidir. İnançsız bir toplum olmadığı gibi tarih te inanç savaşlarıyla doludur. Her bir din mensupları kendi dinlerini ve ideolojilerini yaymak ve yaygınlaştırmak için memleketler fethetmiş yada istila etmişleridir. Hz Adem ile şeytan arasındaki mücadele bir inanç savaşı olduğu gibi Hz İbrahim ile Nemrut, Hz Musa ile Firavun, Hz Muhammed sas ile Mekke müşrikleri ve Medine münafıkları arasında, bütün peygamberler ve sonraki dönemlerde haçlı savaşları, İstanbul'un fethine götüren süreç her biri inanç savaşlarıdır. Günümüz dünyasında gerek misyoner hareketleri gerekse Müslümanların dünyada İslam'ı yaşama ve yaşatma gayretleri inanç ve ideolojik din savaşlarıdır. İşte bu durumda kişi kendisini İslam ve Müslümanların yanına konumlandırması gerekmektedir. Yani dinlerin, ideolojilerin, emellerin ve hedeflerin savaşma durumunda olduğu bu durumda Müslüman kişi kendisine kuran ve sünnet perspektifinde İslamın ve Müslümanların yanında yer bulması son derece önemlidir. Hz Peygamberin bir çok hadisinde "…….. bizden değildir" gibi ifadelerini de bu açıdan okumakta fayda vardır. 

 

Kişinin hayat anlayışı, yaşam tarzı, inançları, giyim ve kuşam şekilleri, hedef ve emelleri, arkadaş eş-dost çevresi, öncelikleri ve bağlantıları kişinin kendisini varlık içerisinde ve özellikle yaratıcına karşı bir yerlere konumlandırma kriterleridir. Bu arada değer ve kıymetin kendimizi konumlandırdığımız yere göre olacağı da gözden uzak tutulmamalıdır.

 

Öyle ise insan kendisine yeni konumlar aramak yerine Allah’ın konumlandırdığı yere konumlandırmalıdır. Allah insanı ahseni takvime konumlandırmıştır. Allah insanı en kerem konuma konumlandırmıştır. Allah insanı halife konumuna konumlandırmıştır. Allah insanı abdiyet/ubudiyet/kulluk makamına konumlandırmıştır. 

 

Netice olarak kişinin kendisini zamanda, mekanda, din ve ideolojide Allah ve Resulünün tarafında konumlandırmalı. Hidayet- ve dalalet, hak ve batıl, iman ve küfür, müslim ve gayri müslim mücadelesinde doğru yerde konumlandırması gerekir. Şeytan ve şeytani işlerde konumlandırmamalıdır. Malum olduğu gibi her birinin gideceği yer belli.

 
Etiketler: KENDİNİ, KONUMLANDIRMA, SORUNU,
Yorumlar
Diğer Yazılar
RAMAZAN AYINI NASIL DEĞERLENDİRELİM
ORUÇ OKULU
İBADETLERDE HİKMETLER
BERAATİMİZ OLSUN
BERAATİMİZ OLUR MU?
İSLAM (Bir Tanımlama)
YENİDEN YÜKSELİŞE NE DERSİNİZ?
SINIRLARIMIZ
YALNIZLIĞA MAHKÛM BÜYÜKLERİMİZ
SEN DE BİR ŞEYLER YAPABİLİRSİN
RAHMET KAPILARINI ÇALMA ZAMANI
SÜNNET: NEBEVİ METOD
DEĞER: HZ. MUHAMMED SAS
UFUK MESLESİ
TEVEKKÜL; ALLAHA EMANET ETMEK
EY MÜSLÜMAN KİŞİ!
RIZIK ALLAHIN ELİNDEDİR
YAĞMUR DUASI
KURAN'A İMAN NEDİR?
MASKE VE MESAFE
TEMİZLİK (İLAHİ LÜTUF)
KUR’AN’DA PEYGAMBERLERİN ÖRNEKLİĞİ
DİNİ TEBLİĞİN ZORLUĞU
MUSİBETLERİN HATIRLATTIKLARI 2
HZ PEYGAMBER VE ÇOCUK
SAHİH İLE SAKİM (EĞRİSİ-DOĞRUSU)
KÜLTÜRÜMÜZÜN OLUŞUMUNDA CAMİLERİMİZİN ROLÜ
HZ PEYGAMBERİN (SAS) İLME VERDİĞİ ÖNEM VE CAMİYİ İLİM MERKEZİ HALİNE GETİRMESİ
(SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI 3)
KURBAN HÜKÜMLERİ
15 TEMMUZ’DAN AYASOFYA’YA
ZAFERİN ARDINDAN
SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI 2
SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI 1
HER İŞ, İNSAN ONURUNA YAKIŞMAZ
İBADETLERDE HİKMET
İLLA EDEP İLLA EDEP
SORUMLULUKLARIMIZ ÖDEVLERİMİZDİR
HOŞ GELDİK
NİCE BAYRAMLARA
BEREKETLİ VAKİTLER
SORUMLULUK KUL OLMAKTIR
HOŞ GELDİN EY ŞEHRİ RAMAZAN
MUSİBETLERİN HATIRLATTIKLARI
DİNİN BİREYSELLİĞİ
VİRÜS DE ALLAH'IN KULUDUR
İNSANIN KENDİNİ YÖNETMESİ 2
İNSANIN KENDİNİ YÖNETMESİ 1
TOPLUMSAL ÇÖKÜNTÜNÜN İTİKADİ TEMELLERİ
NİÇİN KAYBETTİK
MAHCUBİYET
KORONAVİRÜSÜN HATIRLATTIKLARI
İYİ ARKADAŞ KÖTÜ ARKADAŞ
İNSANLAR MADENLER GİBİDİRLER
DÖRT NASİHAT
HADİSLERLE HZ PEYGAMBER VE ÇOCUK
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK
BAŞLARKEN… YENİDEN….
BENİM DE BİR SALİH AMELİM OLSUN
Basın İlan Kurumu İlanlar

    

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
72
0
6
6
22
34
2
Fenerbahçe
69
0
7
6
21
34
3
Galatasaray
65
0
8
5
20
33
4
Trabzonspor
59
0
7
11
16
34
5
Hatayspor
53
0
11
8
15
34
6
Alanyaspor
52
0
12
7
15
34
7
Gaziantep FK
51
0
8
12
13
33
8
Sivasspor
51
0
7
15
12
34
9
Fatih Karagümrük
50
0
10
11
13
34
10
Göztepe
47
0
12
11
12
35
11
Çaykur Rizespor
42
0
12
12
10
34
12
Antalyaspor
42
0
11
15
9
35
13
Konyaspor
41
0
13
11
10
34
14
Yeni Malatyaspor
37
0
12
13
8
33
15
MKE Ankaragücü
37
0
16
7
10
33
16
Kasımpaşa
37
0
15
10
9
34
17
Kayserispor
35
0
15
11
8
34
18
Başakşehir FK
33
0
16
9
8
33
19
Gençlerbirliği
32
0
18
8
8
34
20
BB Erzurumspor
31
0
17
10
7
34
21
Denizlispor
26
0
19
8
6
33
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv