DEPREM KORKUTTU; CAN KAYBI OLMAMASI TESELLİ KAYNAĞI OLDU
20.03.2019 günlerden Çarşamba. Saatler sabah 09.34'dü gösteriyor. Önce hafif bir sallantı. Sonrası ise kelimelerle anlatılmayacak bir ses bir uğultuyla gelen kuvvetli bir sarsıntı.
916 defa okunmuş - 22 Mart 2019 - Cuma 17:09

Merkez üssü Acıpayam ilçesi Yeniköy Mahallesi. Şiddeti 5.5. Acıpayam başta olmak üzere Serinhisar ve Denizli ayakta. İnsanlar sokaklarda. İzmir, Bur-dur, Antalya ve Ege Bölgesinin diğer şehirlerinden hissedilen bir deprem.

 

Acıpayam ilçe merkezi, Yassıhöyük, Apa, Kumafşarı, Karahöyük Afşarı, Yeniköy, Yeşildere, Oğuz Mahalleleri ile diğer tüm yerleşim birimleri yıkılan evlerin, duvarların tozu, dumanı altında. İnsanlar şakın ve çaresiz.
Ahırların yıkıntıları altında kalan hayvanların sesleri, çocukların korkudan ağlamaları, büyüklerin can telaşı. Hayat ile ölüm arasındaki kısa çizgi. Afet bölgesine giden itfaiyenin, ambulansların siren seslerine karışan çığlıklar.

 

'Acıpayam'da 278 hasarlı bina, 50'ye yakın yıkılan ev, 22 yaralı' haberi düşüyor haber bültenlerine. Denizli Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Acıpayam Belediye Başkanı, mahalle muhtarlarıyla birlikte olay yerindeler. AFAD, DAK, KIZILAY, Büyükşehir Belediyesi kurtarma ekipleri halkın yanındalar. Perşembe günü saat 15.00 itibarıyla şiddeti 1.5 ile 4.5 arasında 400 artçı sarsıntı. Uzmanlar devam edecek mesajı veriyorlar durmadan.

 

Serinhisar 09.34 itibarıyla ayakta. Hükümet Konağı, Belediye Binası, Banka Şubeleri, market çalışanları, müşteriler, depreme ders anında yakalanan yüzlerce öğrenci ve evlerinden sokağa çıkan ilçe yaşayanlarının korku ve endişesi hep yüzlerinde.
İlçemizde herhangi bir olumsuzluk yok aldığımız bilgilere göre. Duvar çatlağı, sıva dökülmesinin dışında. Şu saatlerde korkunun yerini sükûnet almış durumda. Ortalık bir hayli sakin. Ama Acıpayam hala ayakta. İnsanlar tedirgin, kamu çalışanları huzursuz. Kızılay'ın ve insanların kendi imkânlarıyla kurdukları çadırlarda yarı uykulu yarı uyanık geçirilen geceler. 19 Ağustos 1976'da meydana gelen 4.6 şiddetindeki depremin ardından tam 43 yıl sonraki 5.5 şiddetindeki sarsıntı ile şaşkına dönen bölge halkının ahval ve durumu böyle.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...