SERİNHİSAR TSM; "TEMİZ HAVADA YÜRÜYORUM AKCİĞERLERİMİ KORUYORUM"
1246 defa okunmuş - 19 Kasım 2016 - Cumartesi 11:36

Dünya KOAH ve Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında Serinhisar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Çamlık parkında bir yürüyüş düzenlendi.

14 Kasım Pazartesi günü düzenlenen yürüyüşe, sağlık personeli, resmi kurum amirleri ve çalışanları, Serinhisar halkı ve öğrenciler katılırken, yürüyüş sonunda kişilerin şeker ölçümleri yapılarak toplumda KOAH ve Diyabet farkındalığı ile bilincin artırılması hedeflendiği belirtildi. Konu hakkında bir açıklama yapan Serinhisar Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Volkan Erdoğan, “Kısaca KOAH ve Diyabet Hastalığından bahsetmek gerekirse; Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır.

KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır.KOAH’lı hastaların ve bu hastalıktan ölen kişilerin dünyadaki dağılımına bakıldığında, % 90’dan fazlasının düşük-orta gelirli yoksul ülkelerde yaşayan insanlar olduğu görülmektedir. Biz sağlık çalışanları da KOAH ve Diyabet ile ilgili farkındalık oluşturmak için böyle bir yürüyüş düzenledik. Zaman zaman düzenleyeceğimiz bu tür etkinliklerle vatandaşlarımızı hastalıklara karşı bilinçlendirme çalışmaları yapacağız” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...