KARAHAYIT’TA ÇALIŞMALARA HIZ VERİLDİ
Denizli'nin ve bölgemizin zengin jeotermal kaynaklarına sahip Pamukkale ve Karahayat’ın sorunları ve çözüm önerileri düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Vali Dr. Ahmet Altıparmak toplantı öncesi bölgeyi gezerek yetkililerden yerinde bilgi aldı.
765 defa okunmuş - 27 Ağustos 2016 - Cumartesi 12:24

Karahayıt’taki Pam Otel’de düzenlenen toplantıya, Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Merkezefendi Kaymakamı ve Pamukkale Kaymakam Vekili Şükrü Görücü, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürü Mahmut Güngör, PAÜ Fizik Tedavi Bölümü Öğretim Üyeleri ile proje paydaşları katıldı.

Toplantı öncesi ilk olarak jeotermal kaynaklar bakımından dünyada 7. Avrupa’da 1. Sırada bulunan ülkemizin en önemli termal kaynaklarına sahip alanlarından Pamukkale-Karahayıt bölgesinde yerinde incelemelerde bulunan Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak burada yetkililerden yerinde bilgi aldı. Doğal jakuzi olarak bilinen ve kazı çalışmalarının devam ettiği antik bölgede yapılan çalışmaları gözlemleyen Sayın Valimiz, buradaki kazı ve restorasyon çalışması yapan arkeologlardan gelinen son nokta hakkında bilgi aldı. Daha sonra Termal Sağlık Kentin ayaklarından birini oluşturan Kent Ormanı’na çıkan Vali Altıparmak, burada da Karahayat’ı kuşbakışı gözlemleyerek potansiyel termal turizm alanını görme fırsatı buldu.

Vali Altıparmak ve beraberindeki heyet daha sonra zengin jeotermal kaynaklarına sahip Pamukkale ve Karahayat’ın sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerilerini belirlemek üzere düzenlenen toplantıya geçti.

Toplantıda ilk olarak Denizli Valiliği tarafından hazırlanan Pamukkale-Karahayıt Termal Sağlık Kenti başlıklı sunum Vali Yardımcısı İsmail Soykan tarafından gerçekleştirildi. Sunumda Termal Sağlık Kenti oluşturulması amacıyla mevcut potansiyelin kullanılması adına bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Daha sonra Termal Sağlık Kentin diğer ayağını oluşturan Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi projesinde gelinen son nokta ve çalışmalar katılımcılara aktarıldı.

Altıparmak, toplantıya katılan katılımcıların görüş ve önerilerini aldıktan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Sonuçta milli bir servet olan termal kaynakları verimli olarak nasıl kullanırız, nasıl en iyi verim alırız bunun gayreti içerisinde olmalıyız. Bu amaç doğrultusunda öncelikli olarak sizlerin görüş ve önerileriniz ışığında çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.”

Vali Altıparmak konuşmasında ayrıca yetkililerden; Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Termal Sağlık Kent veya Kür Bölgeleri için hazırlanan resmi mevzuat ve yönetmeliğin ne durumda olduğu, Termal Sağlık Kent içerisinde kalp krizi ve felç geçiren bir hastaya müdahalenin nasıl olacağı, Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bünyesinde Kardiyolog ve Nörolog kadrosunun olup-olmayacağı, Termal Kent’te ısınma amaçlı kullanılan termal suların reenjeksiyona verilmesi ve havuzlarda kullanılan suyun ise atıksu olarak nasıl bertaraf edileceği konularında detaylı çalışma yapılarak rapor haline getirilmesini istedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...